Kommende arrangementer

Norges Bank Climate Conference

21. oktober kl. 09:00: Norges Bank Climate Conference utforsker hvordan klimaendringer og energiomstillingen påvirker makroøkonomien og finansmarkedene.

Blant hovedtalerne på konferansen er Christine Lagarde (president, Den europeiske sentralbanken) og tidligere visepresident i USA Al Gore (styreleder, Generation Investment Management). I tillegg vil anerkjente akademikere som Bård Harstad (Stanford University), Solomon Hsiang (Stanford University) og Harrison Hong (Columbia University) holde faglige innlegg.

Konferansen arrangeres på Bankplassen 2 og sendes også på våre nettsider.

Klimahandlingsplan 2030

22 oktober kl. 08:00: Publisering av klimahandlingsplanen vår for 2030. Planen bygger videre på klimahandlingsplanen for 2025, som avsluttes i år.

Klimahandlingsplanen legges frem 22. oktober kl. 09:00. Under arrangementet vil vi oppsummere hva vi har oppnådd så langt og presentere prioriteringene våre for det kommende tiåret. Arrangementet avholdes på Bankplassen 2 og sendes også på våre nettsider.

Pressemeldinger

  • 26. sep. 2025

    Ny investering i unotert infrastruktur for fornybar energi

    Norges Bank Investment Management har inngått en avtale med Brookfield Asset Management om å investere 1,5 milliarder dollar i deres siste energiomstillingsfond.

  • 24. sep. 2025

    Fondet investerer i Tysklands største strømnettoperatør

    Norges Bank Investment Management [1] har inngått en avtale om å investere inntil 4,5 milliarder euro, tilsvarende 52,5 milliarder kroner, i den tyske strømnettoperatøren TenneT Germany. Investeringen skal bidra til å bygge ut og vedlikeholde strømnettinfrastruktur i Tyskland og vil gi Norges Bank Investment Management en eierandel i selskapet på 21,8 prosent.

  • 12. sep. 2025

    Beslutning om utelukkelse

    Norges Bank har besluttet å utelukke ett selskap.

Bli kjent med toppsjefene i verdens største selskaper

I podkasten "In Good Company" intervjuer fondets leder, Nicolai Tangen, toppsjefene i noen av verdens største selskaper, blant annet Sam Altman i OpenAI, Lars Fruegaard Jørgensen, toppsjefen i Novo Nordisk og Ferraris leder Benedetto Vigna. Du lærer mer om deres lederskap, selskapenes strategier og hvordan de håndterer en stor investor som oss.

Strategi 25

Det ledende store investeringsfondet i verden

For at både dagens og fremtidige generasjoner kan nyte godt av verdiene i fondet må strategien for forvaltningen være langsiktig og ansvarlig.

Vi benytter ulike investeringsstrategier for å forvalte fondet med akseptabel risiko og innenfor de rammene som er fastsatt i mandatet fra Finansdepartementet.

Vi utnytte fondets særtrekk som en stor og langsiktig investor for å oppnå målet om høyest mulig avkastning på en ansvarlig måte. Våre ansatte, teknologi og prosesser sikrer at vi når målet vårt.

Våre synspunkt

Våre synspunkt presenterer våre meninger om aktuelle temaer som er relevante for oss som en finansiell og ansvarlig investor. Serien bygger på vår erfaring som en stor, langsiktig investor.

Følg oss på YouTube

Se alle episodene av podkasten vår "In Good Company", hør verdensledende eksperter presentere på vår årlige Investment Conference og bli bedre kjent med fondet og hvordan vi forvalter det.

Publikasjoner

Diskusjonsnotatene kan danne grunnlaget for fondets investeringsstrategi og råd vi gir til Finansdepartemtent, som fastsetter rammene for forvaltningen. Forvalterperspektivene uttrykker våre synspunkt på aktuelle temaer innenfor finansindustrien. 

Historiske gjennomganger

Våre historiske gjennomganger beskriver viktige utviklingstrekk fra fondets opprettelse for 30 år siden og frem til i dag.

Bli varslet om oppdateringer

Hold deg oppdatert på nyheter og publikasjoner som publiseres her på nettsiden med e-postvarslinger.