Forvaltningsmandatet fra Finansdepartementet fra 2019 åpnet for direkte og indirekte investeringer i unotert infrastruktur for fornybar energi. Vi har til nå gjennomført åtte direkteinvesteringer i solenergi, vindkraft og strømnett i Europa, samt én indirekte investering gjennom et globalt fornybart energifond.

Vi fortsetter å bygge denne porteføljen og har nå inngått avtale om en andre indirekte investering gjennom fond, i tråd med strategiplanen for inneværende periode. Den 25. september ble det inngått en avtale om å investere 1,5 milliarder dollar, tilsvarende rundt 15 milliarder kroner, i Brookfield Asset Managements Global Transition Fund II (BGTF II).

– Dette er vår første investering i et energiomstillingsfond. BGTF II vil gjøre det mulig for oss å investere i prosjekter som utvikler infrastruktur for fornybar energi, samtidig som det støtter den bredere overgangen til lavkarbonløsninger på tvers av bransjer, sier Harald von Heyden, leder for energi og infrastruktur i Norges Bank Investment Management.

BGTF II jobber med energisomstilling, fornybar energi og bærekraftige løsninger som bidrar til å akselerere overgangen til en nullutslippsøkonomi. Fondet vil investere i Nord-Amerika, Sør-Amerika, Europa og i Asia/Stillehavsregionen, hvor Brookfield har etablert operasjonell tilstedeværelse.

– Etter en grundig gjennomgang av både finansielle og ikke-finansielle risikoer, er vi trygge på vårt valg av Brookfield som partner for denne viktige investeringen. Brookfield har etablert seg som en global leder innen energiomstillingssektoren, og forvalter en av verdens største porteføljer innen fornybar energi, sier von Heyden.

Pressekontakt: 
Roar Wold
Pressekontakt
Tlf: +47 915 82 902
E-post: press@nbim.no

 

 [1] Norges Bank Investment Management er investeringsvirksomheten hos Norges Bank. Alle unoterte (eller direkte) investeringer i eiendom og infrastruktur for fornybar energi gjennomføres og forvaltes av datterselskaper etablert av Norges Bank.